ZS w Iwoniczu
zs@iwonicz.pl, 13 4351811
Finansujemy koszty zakwaterowania w internacie uczniom klas pierwszych. Finansujemy również koszty dojazdu do szkoły uczniom klas pierwszych.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W środowe popołudnie 11marca b.r. grupa młodzieży mieszkającej w internacie uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Krosna. Nasi goście w ciekawy sposób opowiadali o czasach wczesnego średniowiecza, o życiu codziennym, wyprawach, o mocnym i nieugiętym charakterze Wikingów.

Państwo Gracjana i Grzegorz Kuligowie dzielili się z nami swoją ogromną wiedzą, którą zdobyli m.in. poprzez wnikliwą analizę odkryć archeologicznych. Ich zainteresowanie rekonstrukcją wydarzeń z historii średniowiecza przerodziło się w życiową pasję. Swój czas poświęcają na własnoręczne tworzenie replik ubiorów, naczyń, narzędzi, i biżuterii czasów Wikingów. Pan Grzegorz wykonuje repliki przedmiotów takimi samymi narzędziami, jakimi posługiwał się średniowieczny płatnerz. Technika kucia na gorąco, używanie ręcznych młotków, a nie pras, pozwala nadać każdemu wykonywanemu przedmiotowi swoisty średniowieczny charakter. Materiały, z których szyje się ubrania, tkane są ręcznie przy użyciu kołowrotków i barwione są naturalnymi barwnikami roślinnymi.

Prezentacja multimedialna obrazująca rekonstrukcje wydarzeń historycznych, które co roku odbywają się w Trzcinicy, były formą podsumowania zajęć i zaproszeniem do Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja. (m.b.)