ZS w Iwoniczu
zs@iwonicz.pl, 13 4351811
Finansujemy koszty zakwaterowania w internacie uczniom klas pierwszych. Finansujemy również koszty dojazdu do szkoły uczniom klas pierwszych.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
30 

  We wtorek 29 kwietnia 2014r., kiedy okolice Krosna spowite były jeszcze mgłą, grupa piechurów z klasy I LO pod opieką p.Marii Blicharczyk i wychowawcy p.Elżbiety Zajdel, wyruszyła w kierunku Odrzykonia, a dokładnie ku ruinom Zamku Kamieniec. Wiodła ich ciekawość jak wygląda słynny sporny graniczny mur i co tu dużo ukrywać, chęć wyrwania się ze szkolnych ławek.

 Po pokonaniu trasy 7 km, którą kończyła ostra wspinaczka dotarli do ruin słynnego z Fredrowskiej „Zemsty” Zamku. Tutaj czekała wszystkich chwila odpoczynku przy ognisku. Uczniowie poznali ponad 600- letnią historię zamku, zwiedzili także izbę muzealną, w której zgromadzono odnalezione w czasie prac archeologicznych elementy wyposażenia zamkowych komnat. Atrakcją, budzącą grozę była udostępniona zwiedzającym Izba Tortur.

Na słynnym murze granicznym odbyło się także klasowe czytanie fragmentów „Zemsty”. Natalia, Klaudia i Dominika z humorem zaprezentowały swoja interpretację. Tym samym klasa I LO włączyła się w ogólnopolskie obchody Roku Czytelnictwa. 
Po zwiedzeniu zamku dzielni wędrowcy nie zważając na zmęczenie i upał udali się do leżącego nieopodal Rezerwatu Przyrody Prządki, z którym łączy się wiele legend, a będącego częścią Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.
Słoneczna pogoda, piękne widoki, ciekawe miejsca pełne tajemnic i legend, a przede wszystkim uśmiechnięte twarze to dowód, że wyprawa była udana.

Mur naprawia,
Mur graniczny, trzech mularzy
On rozkazał! On się waży!...
Mur graniczny!... Trzech na murze!
Trzech wybiję, a mur zburzę,
Zburzę, zniszczę aż do ziemi!”- A. Fredro „ ZEMSTA”