ZS w Iwoniczu
zs@iwonicz.pl, 13 4351811

foto1

Nasza szkoła - Twój wybór

foto1

Nowoczesne pracownie językowe

foto1

Pracownie technologii gastronomicznej i obsługi konsumenta

foto1

Nowoczesne warsztaty szkolne

foto1

Strzelnice: wirtualna i sportowa (śrutowa), hala i obiekty sportowe Orlik 2012, siłownia: plenerowa i kryta



Technika Zawodowe

technik: informatyk, mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, pojazdów samochodowych, żywienia i usług gastronomicznych,

Czytaj więcej

Liceum Ogólnokształcące

mundurowe o profilu bezpieczeństwo wewnętrzne; sportowe; komunikacyjno - multimedialne

Czytaj więcej

Branżowa Szkoła

mechanik pojazdów samochodowych; mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych; monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie

Czytaj więcej

Oferta dodatkowa

Bezpłatne: prawoo jazdy; pobyt w internacie; dojazd do szkoły. Praktyki i wycieczki zagraniczne: Interreg, Erasmus++, kursy ECDL, koła zaintersowań.

Czytaj więcej
Finansujemy koszty zakwaterowania w internacie uczniom klas pierwszych. Finansujemy również koszty dojazdu do szkoły uczniom klas pierwszych.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
5

   8 września 2013r. na stadionie LKS „Iwonka” Iwonicz odbyły się I Powiatowe Targi Kulinariów pod hasłem „ Regionalne smaki i gusta grzyby, groch, cebula, kapusta”. W Targach udział wzięły Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia z powiatu krośnieńskiego oraz szkoły: ZS w Iwoniczu i ZSGH z Iwonicza Zdroju.

   Główną ideą przedsięwzięcia jest promocja produktów wytwarzanych tradycyjnymi metodami na terenie powiatu krośnieńskiego, stanowiących element dziedzictwa kulinarnego naszego regionu. 

   Przygotowaniem wybranych potraw kuchni regionalnej Podkarpacia zajęli się uczniowie kl.IV technikum żywienia pod opieką nauczycieli p.Małgorzaty Sroki i Anny Korbeckiej. Dekorację stoiska szkoły na stadionie przygotowali uczniowie kl II TŻiUG wraz z opiekunami: M Sroką, A. Korbecką, J. Półchłopek, J. Winiarskim, R. Kielarem. Przygotowane potrawy cieszyły się dużym zainteresowaniem i bardzo szybko znikły ze stołu. Zapraszamy do wypróbowania i włączenia ich do swojego jadłospisu. Receptury prezentowanych potraw zamieszczamy poniżej.

   Projekt organizowany był przez Starostwo Powiatowe w Krośnie w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.