ZS w Iwoniczu
zs@iwonicz.pl, 13 4351811
Finansujemy koszty zakwaterowania w internacie uczniom klas pierwszych. Finansujemy również koszty dojazdu do szkoły uczniom klas pierwszych.
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
7

Sport w Zespole Szkół w Iwoniczu to nie tylko liczne godziny wychowania fizycznego, treningi, zawody i sukcesy w wielu dyscyplinach, ale także spotkania·z ciekawymi ludźmi.

24 października 2012r. uczniowie klas sportowo-mundurowych gościli słowacką lekkoatletkę panią Ludmiłę Melicherovą, która opowiadała o swoim życiu i zmaganiach sportowych. Urodziła się w Fil'akowie, miasteczku na południu Słowacji, leżącym w pobliżu granicy z Węgrami. 

Zaczęła biegać w wieku 15 lat, zmotywowana przez swojego kolegę, który przekonał ją, że dzięki temu można zwiedzić i poznać świat.

Młoda dziewczyna bardzo pragnęła wyjechać i wyrwać się z małego słowackiego miasteczka. Marzenia szybko miały się spełnić. Trafiła do kadry narodowej i debiutowała w barwach Czechosłowacji, aż na Kubie. Wkrótce przyszły liczne sukcesy i wyjazdy m. in. do Austrii, Niemiec, Francji, Korei Południowej, Japonii, USA, Malezji czy Nowej Zelandii. Były także chwile słabości, kłopoty ze zdrowiem, kontuzje oraz ciężka fizyczna praca, by zarobić na utrzymanie i móc trenować.

 

Ważniejsze sukcesy sportowe naszego Gościa to:

  • reprezentowanie Czechosłowacji na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 r.,
  • dwukrotne zdobycie I miejsca w maratonie wiedeńskim w 1990 i 1991 r.,
  • start w Pucharze Świata w Maratonie w Hiroszimie (7 miejsce),
  • start w maratonach w Koszycach i Bratysławie (1 miejsce),
  • 3 miejsce w Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich na wyspie Reunion (wyspa na Oceanie Indyjskim ok. 200 km, od Mauritiusu, należy do Francji).

Dwadzieścia pięć lat kariery sportowej w biegach długodystansowych, maratonach, biegach górskich, to imponujący i zadziwiający wyczyn, dla drobnej, delikatnej kobiety, jaką jest pani Ludmiła. A sport jest wyczerpującym, czasem morderczym wysiłkiem i nie wystarczy talent, jak podkreśliła. Długie godziny treningów i wyrzeczeń..., ale warto było - mówiła z uśmiechem.

Spotkanie przebiegało w miłej, radosnej atmosferze, bo pani Ludmiła tryska uśmiechem i pogodą ducha. Dziewczęta z klasy  I LO miały także możliwość uczestniczyć w zajęciach sportowych prowadzonych przez tak utytułowaną zawodniczkę, która zaprezentowała zestaw ćwiczeń stretchingowych.

Oprowadzając naszego Gościa po obiektach sportowych, mogliśmy się także pochwalić sukcesami uczniów ZS w Iwoniczu, prezentując liczne puchary, osiągnięcia i wyniki sportowe.

„ Geny pozwolą ci przebiec tylko pewien fragment biegu.

Silna wola i mocne postanowienie mogą okazać się ważniejsze.”

- R. Benyo