ZS w Iwoniczu
zs@iwonicz.pl, 13 4351811
Finansujemy koszty zakwaterowania w internacie uczniom klas pierwszych. Finansujemy również koszty dojazdu do szkoły uczniom klas pierwszych.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
1

W poniedziałek, 15 października 2012 roku w bibliotece szkolnej gościliśmy Panią Bronisławę Betlej – poetkę, mieszkankę Jedlicza. Spotkanie autorskie zostało zorganizowane w ramach obchodów Międzynarodowego Tygodnia Bibliotek Szkolnych, przebiegało pod hasłem Literacka Jesień. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klasy I Z, ILO, II LO i III LO. Wybór daty spotkania to nie przypadek, gdyż Pani Betlej dużo ciepłych słów poświęciła Osobie Błogosławionego Jana Pawła II, nawiązując do obchodzonego w dniu 14 października Dnia Papieskiego.

Poetka, trzymając w ręku tomik poezji poświecony papieżowi Polakowi, przywołała we wspomnieniach pobyt Ojca św. na Podkarpaciu i jej osobiste spotkanie z Janem Pawłem II w Dukli. Wsłuchując się w poezję czytaną przez samą Poetkę, uświadamiamy sobie, jakim prawom podlega byt człowieka, odkrywamy jego miejsce we współczesnym „świecie kultu rzeczy" – bardzo często wypełnionym magią pieniądza, pośpiechem i karierą, komórką i Internetem, nędzą i ubóstwem, nierównowagą... Autorka poprzez poezję piękną i subtelną wycisza czytelnika. Strofy wierszy pełne są życiowej mądrości a nawet bolesnego doświadczenia, przeplecione jednak nicią optymizmu...

Poetka zachwyca się pięknem otaczającego nas świata przyrody. W swojej jesieni życia widzi sens, na nowo odkrywa miłość, wiarę i nadzieję... i tym zachwyca czytelników.

 

„Trudno jest nie zachwycić się pięknem słowa, jego bogactwem i głębią przeżyć Poetki. Za czasów minionych nie drukowano Jej wierszy, bo należała do niepokornych, którzy nie sprzedali swych przekonań i wiary się nie zaparli. Skazano Ją na cywilną śmierć. Częściej chyba cytowana była w Anglii niż we własnej Ojczyźnie. A wielka szkoda…

Dobrze się stało, że obecnie, przy ogromnych Jej wyrzeczeniach, przynajmniej w małych nakładach, ukazało się kilkanaście tomików Jej wierszy. Dobrze, że młodzież rejonu krośnieńskiego chętnie się z Nią spotyka i z zapałem recytuje Jej wiersze. Dobrze, że przynajmniej w jej kościele parafialnym w Jedliczu oraz na różnych akademiach na krośnieńskiej ziemi, od czasu do czasu zabrzmi zniszczony latami Jej głos. Pisze, i to dużo, w dalszym ciągu. Pisze nie dla sławy, nie dla przypodobania. W notatnikach, na kartkach i w komputerze czeka kilka tysięcy wierszy. Niektóre to istne perełki.” - Ks. Andrzej Mucha