ZS w Iwoniczu
zs@iwonicz.pl, 13 4351811
Finansujemy koszty zakwaterowania w internacie uczniom klas pierwszych. Finansujemy również koszty dojazdu do szkoły uczniom klas pierwszych.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 W ramach obchodów Roku K.K. Baczyńskiego 27 września w bibliotece szkolnej odbyła się lekcja historyczna, którą na prośbę nauczycieli bibliotekarzy poprowadził pan Zenon Fajgier, pracownik oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie.
 W lekcji na temat: Najmłodsi bohaterowie. Losy dzieci i młodzieży podczas drugiej wojny światowej uczestniczyli uczniowie klasy II LO oraz członkowie Szkolnego Klubu Historycznego.
 Zorganizowane spotkanie to efekt starań bibliotekarzy naszej szkoły o kultywowanie pamięci o K. K. Baczyńskim - jednym z największych polskich poetów oraz innych poetach pokolenia Kolumbów, którzy nie tylko bronią w ręku, ale przede wszystkim piórem i siłą poetyckiego talentu walczyli z okupantem, którzy dla wolności i szczęścia przyszłych pokoleń na ołtarzu Ojczyzny złożyli swoje młode życie – dar najcenniejszy…  

Zdjęcia omówione w czasie lekcji historycznej:

  1. Grupa polskich dzieci deportowanych przez władze sowieckie przebywających w miejscu formowania jednostek Armii Polskiej w ZSRR gen. Władysława Andersa. 1941-1942
  2. Dzieci polskie ewakuowane ze Związku Sowieckiego przy posiłku na wspólnych piętrowych pryczach na pokładzie statku płynącego przez Ocean Indyjski.
  3. Apel w obozie dla dzieci i młodzieży polskiej przy ul. Przemysłowej w Łodzi.
  4. Grupa małych dzieci żydowskich idzie parami na jednej z ulic Łodzi podczas deportacji do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem latem 1942 r.
  5. Dzieci z Zamojszczyny sfotografowane w Warszawie przez pracownika Zakładów Fotograficznych p. Kołaczkowskiego. 1943 r.
  6. Dzieci z Zamojszczyny sfotografowane w Warszawie przez pracownika Zakładów Fotograficznych p. Kołaczkowskiego. 1943 r.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z archiwum IPN.