Technik weterynarii to zawód dla osób kochających zwierzęta i przyrodę, chętnych do niesienia pomocy zwierzętom, osób charakteryzujących się spostrzegawczością, wytrwałością, cierpliwością i dokładnością. Występuje duże zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy w tym zawodzie, zwłaszcza w zakresie profilaktyki i leczenia małych zwierząt.
Informacja dodatkowa:
- bezpłatne prawo jazdy kategorii B,
- praktyki zawodowe w kraju,
- kwalifikacje do prowadzenia gospodarstwa rolnego (chów zwierząt) w całej Unii Europejskiej,
- uprawnienia do korzystania z programów pomocowych Unii Europejskiej.
Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:
- kwalifikacja 1: ROL.11. Prowadzenie chowu i inseminacji zwierząt.
- kwalifikacja 2: ROL.12. Wykonywanie weterynaryjnych czynności pomocniczych.
Sylwetka absolwenta:
Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik weterynarii będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:
- prowadzenia chowu i hodowli zwierząt gospodarskich i towarzyszących oraz wykonywania zabiegów inseminacji wybranych gatunków zwierząt,
- wykonywania czynności pomocniczych w zakresie diagnozowania, profilaktyki i leczenia chorób zwierząt,
- wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i zootechnicznych u zwierząt,
- wykonywania czynności pomocniczych w zakresu zapewniania bezpieczeństwa żywnościowego oraz czynności pomocniczych w zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt,
- wykonywania czynności pomocniczych w trakcie prowadzenia badań przedubojowych zwierząt oraz w poubojowym badaniu mięsa,
- do kierowania pojazdem silnikowym oraz do egzaminu państwowego na prawo jazdy odpowiedniej kategorii zgodnie z przepisami dotyczącymi kierujących pojazdami.
Ciągły rozwój nauk weterynaryjnych i rolniczych, wprowadzanie nowych metod oraz technologii obliguje technika weterynarii do ustawicznego dokształcania się i doskonalenia umiejętności zawodowych.
Możliwości zatrudnienia w:
- przychodniach, lecznicach czy gabinetach weterynaryjnych dla zwierząt,
- podmiotach świadczących usługi z zakresu inseminacji zwierząt,
- schroniskach i hotelach dla zwierząt,
- organach kontroli i nadzoru weterynaryjnego,
- może prowadzić własną działalność w ramach hodowli zwierząt, usług inseminacyjnych, usług pielęgnacyjnych dla zwierząt.
Baza dydaktyczna i warunki kształcenia:
Szkoła posiada pracownię produkcji zwierzęcej. Zajęcia specjalistyczne będą się odbywały w gabinecie zabiegowym, laboratorium diagnostycznym, pracowni zootechnicznej i prosektorium diagnostycznym. Uczniowie część uprawnień praktycznych będą nabywać w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Odrzechowej.