ZS w Iwoniczu
zs@iwonicz.pl, 13 4351811
Finansujemy koszty zakwaterowania w internacie uczniom klas pierwszych. Finansujemy również koszty dojazdu do szkoły uczniom klas pierwszych.
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
 28 października 2019r. w ramach w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Szkoła pamięta'' w świetlicy internatu odbyło się spotkanie z Panem Ryszardem Sługockim urodzonym w 1928 roku pisarzem, podróżnikiem, dyplomatą i żołnierzem Armii Krajowej, partyzantem związanym z Rzeczpospolitą Iwonicką.
 W lekcji historii z udziałem świadka ważnych wydarzeń Iwonicza i okolic wziął udział Pan Janusz B. Roszkowski, pisarz, poeta, tłumacz literatury szwedzkiej, właściciel Iwonickiego Wydawnictwa Mons Admirabilis, Pan Przemysław Sługocki, lekarz z Warszawy, krewny Pana Ryszarda, Pan Leszek Zajdel, dyrektor naszej szkoły, Pani Joanna Zawistowska, kierownik internatu, nauczyciele i młodzież.

  Uczestnicy spotkania wysłuchali wspomnień Pana Sługockiego, który opowiedział o przyjeździe do Iwonicza Zdroju w lipcu 1939 roku, o dwóch miesiącach beztroskich wakacji, które spędził w domu hrabiego Michała Załuskiego, o powrocie do Warszawy i życiu w okupowanej stolicy. Wspominał również rok 1942, kiedy po raz drugi przyjechał do uzdrowiska, gdzie podczas trzyletniego pobytu uczył się na tajnych kompletach, pracował w kopalni w Iwoniczu na stanowisku pomocnika wiertacza w szybie ,,Elżbieta-2''.
 Jako kilkuletni chłopiec nawiązał współpracę ze starszym od siebie kolegą, partyzantem, Zbigniewem Bartoszem, który uczył go sztuki wojskowej. Początkowo, ze względu na młody wiek, zadaniem Pana Ryszarda, wówczas kilkuletniego chłopca, było obserwowanie Niemców i zbieranie informacji o ich planach zbrojnych w okolicach iwonickiego uzdrowiska. Jednak już w roku 1944 walczył z bronią w ręku o wyzwolenie Iwonicza Zdroju spod niemieckiej okupacji w partyzanckim oddziale dowodzonym przez kpt. Eugeniusza Werensa (pseudonim ,,Pik''). Brał udział w akcji ,,Burza''.
 Swoje wspomnienia wojenne Pan Ryszard Sługocki opisał w książce pt. Chłopak z Iwonicza.
,,Ten krótki, ale brzemienny w wydarzenia czas, kiedy codzienność ocierała się o śmierć, określił mój los, ukształtował charakter i spojrzenie na świat, wpłynął na całe moje życie, a Iwonicz stał się dla mnie najważniejszym miejscem na ziemi. Tu poznałem ludzi i zadzierzgnąłem przyjaźnie, które przetrwały dziesięciolecia.''