ZS w Iwoniczu
zs@iwonicz.pl, 13 4351811
Finansujemy koszty zakwaterowania w internacie uczniom klas pierwszych. Finansujemy również koszty dojazdu do szkoły uczniom klas pierwszych.
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 W dniach od 7 do 11 października miała miejsce wizyta gości szkół partnerskich programu Erasmus+ w Zespole Szkół w Iwoniczu. Na miejscu stawili się przedstawiciele wszystkich szkół partnerskich biorących udział w projekcie: Grecji, Włoch, Cypru, Niemiec, Belgii oraz Łotwy. Przez cały tydzień uczniowie oraz nauczyciele z zagranicy poznawali naszą kulturę, język oraz nawiązywali nowe przyjaźnie, które zapadną w ich pamięci na długie lata.

 Poniedziałek od razu rozpoczął się aktywnie: zwiedzanie urokliwego Krosna, wizyta w Centrum Dziedzictwa Szkła oraz zwiedzanie połączone z warsztatami w Pijalni Czekolady w Korczynie. Nieco pracy, sporo radości i zabawy, to było coś, co już na samym początku pozwoliło nawiązać pozytywne relacje oraz w przyjemny sposób rozpocząć wizytę.

 We wtorkowy poranek międzynarodowa grupa Erasmus+ wybrała się na zwiedzanie zakładów produkcyjnych Grupy Nowy Styl. W myśl przewodniego hasła tej edycji programu „Mobilise YOUrself – studyingandworking in the EU”, uczniowie i nauczyciele mieli możliwość zapoznania z tajnikami prowadzenia międzynarodowej firmy, działającej na rynkach praktycznie wszystkich krajów Europy. Możliwość podglądnięcia produkcji „od zaplecza” wzbudziła niemałe zainteresowanie wśród całej grupy, a dodatkowo można było dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat budowania firmy od małej lokalnej działalności, aż po światową markę.

 Dwa kolejne dni, mimo nie do końca sprzyjającej aury, to czas spędzony na wędrówkach, spacerach i odkrywaniu piękna polskiej przyrody. Uczniowie oraz nauczyciele z krajów partnerskich, wraz z towarzyszącymi im opiekunami z Zespołu Szkół w Iwoniczu, odwiedzili Zakopane, Dolinę Kościeliską, Rusinową Polanę, a we wtorek wieczorem, mogli poznać uroki prawdziwego góralskiego ogniska. W takich okolicznościach przyrody, nie przeszkadzały ani niskie temperatury, ani przelotnie padający deszcz.

 Piątek był już niestety ostatnim dniem wizyty gości w Zespole Szkół w Iwoniczu. Tego dnia od rana odbywały się warsztaty dla młodzieży, w czasie których uczniowie wypełniali test predyspozycji zawodowych (w zależności od cech charakteru, predyspozycji i oczekiwań), tworzyli plakaty na temat zalet i wad pracy w poszczególnych zawodach oraz brali udział w grach towarzyskich, bazujących na wiedzy na temat różnych profesji. Po wspólnym obiedzie nastąpiło uroczyste podsumowanie projektu, wręczenie uczestnikom certyfikatów oraz wzajemne podziękowania. Certyfikaty wręczył osobiście pan Dyrektor Leszek Zajdel, dziękując za wizytę oraz przekazując pozdrowienia do szkół partnerskich.

 Cały tydzień wypełniony był różnego rodzaju aktywnością, zajęciami, warsztatami, zwiedzaniem i nauką. Jednak najważniejszą nauką okazała się codzienność, która pokazała, że jesteśmy takimi samymi ludźmi (uczniami i nauczycielami, nastolatkami i dorosłymi), bez względu na to gdzie są nasze korzenie, a wspólna praca i pasja, może sprawić, że domem dla każdego z nas może stać się po prostu Europa.

 Grupą opiekowały się pani Katarzyna Marosz- Majewska oraz pani Bożena Zajdel przy wsparciu pań Dominiki Jamrogi i Anny Kolarczyk.