ZS w Iwoniczu
zs@iwonicz.pl, 13 4351811
Finansujemy koszty zakwaterowania w internacie uczniom klas pierwszych. Finansujemy również koszty dojazdu do szkoły uczniom klas pierwszych.
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
 Dla mieszkańców Iwonicza dzień 24 lipca 2019 r. miał szczególne znaczenie. W tym dniu minęło 75 lat od zbiorowego mordu w Lesie Grabińskim, przez rozstrzelanie odebrano życie 72 aresztowanym z więzienia w Jaśle. Byli to w większości żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, mieszkańcy okolicznych miejscowości.  Las Grabiński, jedyny niemy świadek tej zbrodni, dzisiaj jest dla Iwoniczan symbolem walki o niepodległość. Iwonickie Stowarzyszenie ,,Ocalić od zapomnienia”, z którym współpracuje nasza szkoła, poprzez swoją działalność pielęgnuje pamięć o lokalnych patriotach.

 W tegorocznych uroczystościach upamiętniających bohaterów wzięli udział zaproszeni goście, wśród nich rodziny pomordowanych, przedstawiciele władz lokalnych, duchowni, członkowie i przyjaciele Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”, strażacy oraz delegacje szkół Gminy Iwonicz.
 Pod pomnikiem w Lesie Grabińskim oraz na grobie Nieznanego Żołnierza w Iwoniczu, gdzie spoczywają szczątki ofiar zbiorowego mordu, złożono wiązanki kwiatów, zapalono znicze, oddano hołd bohaterom. Uczestnicy uroczystości uczestniczyli we Mszy św. w intencji tych, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę.
 Społeczność Zespołu Szkół w Iwoniczu reprezentował Pan Dyrektor Leszek Zajdel, opiekunowie Samorządu Uczniowskiego, Pani Agnieszka Gościńska i Pani Maria Blicharczyk, a także członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Weronika Kielar i Damian Zygmunt z klasy II TŻ.
 Do dokumentacji fotograficznej z obchodów 75 rocznicy zbiorowego mordu w Lesie Grabińskim dołączamy prezentację multimedialną pt. ,,Historia grobami pisana'' autorstwa Pana Marka Bliżyckiego, wiceprezesa Iwonickiego Stowarzyszenia ,,Ocalić od zapomnienia''.
Informacje o lokalnych patriotach Iwonicza i okolic były prezentowane przez Pana Bliżyckiego mieszkańcom naszego internatu w listopadzie ubiegłego roku na okoliczność setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
 Przykład służby Polsce poprzez pracę artystyczną, działalność na rzecz rozwoju społeczności lokalnych a także walkę z bronią w ręku to dla młodego pokolenia lekcja historii, przykład bohaterstwa i patriotyzmu.