ZS w Iwoniczu
zs@iwonicz.pl, 13 4351811
Finansujemy koszty zakwaterowania w internacie uczniom klas pierwszych. Finansujemy również koszty dojazdu do szkoły uczniom klas pierwszych.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Współczesna młodzież niewiele wie na temat wydawnictw drugiego obiegu, wydarzeń lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, czy stanu wojennego i jego ofiar. Tymczasem w latach 70. i 80. XX w. z książek, ulotek, gazetek drukowanych na prostych maszynach, na papierze niezbyt wysokiej jakości, maleńkim drukiem poznawano bieżące wydarzenia, bohaterów, o których ówczesna władza milczała, pisarzy, którzy poruszali kwestię wolności, totalitaryzmu, zniewolenia. Już w ubiegłym roku zrodził się pomysł zorganizowania spotkania dla klas gimnazjalnych i przybliżenia im tej problematyki.

Chcieliśmy, ten niezwykle ważny wycinek współczesnej historii, pokazać oczyma jej świadka, osoby, która boleśnie doświadczyła wydarzeń stanu wojennego, aktywnie uczestniczyła w strukturach podkarpackiej Solidarności i prowadziła podziemną działalność wydawniczą. Stąd zaproszenie dla działacza opozycyjnego p. Stanisława Majerskiego oraz młodzieży z sąsiedniej szkoły w Iwoniczu.
 Spotkanie pod hasłem „Zakazane słowa”, odbyło się w 13 grudnia, w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w internacie przy naszej szkole. Pani dyrektor Jolanta Bajgier przywitała przybyłych gości, którzy tłumnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie (na sali było ok. stu osób), dzieląc się swoimi przeżyciami, związanymi z lekturą wydawnictw podziemnych i wprowadzeniem stanu wojennego. Następnie p. Agnieszka Gościńska słowem wprowadzenia przedstawiła sytuację polityczną i społeczną Polski okresu PRL–u i zaprosiła do zabrania głosu honorowego gościa.
 Pan Stanisław w sposób ciekawy i barwny opowiadał o swojej młodości w latach osiemdziesiątych, stanie wojennym, więzieniu, przesłuchaniach, rewizjachi działalności wydawniczej. Zaprezentował także swoje osobiste pamiątki więzienne, matryce drukarskie, fotografie i odznaczenia, którymi został uhonorowany w wolnej Polsce. Są to m.in.: Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski Poloniae Restituta przyznany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2010 r. i Krzyż Wolności i Solidarności przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę w październiku br.
 W trakcie spotkania uczniowie mogli obejrzeć wystawę pt. „Książki poza cenzurą 1976 – 1989” wypożyczoną przez IPN w Rzeszowie oraz prywatne zbiory wydawnictw drugiego obiegu udostępnione przez p. Jolantę Bajgier (Zespół Szkół w Iwoniczu), p. Grzegorza Gościńskiego (Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego) i p. Łukasza Kyca (Muzeum Podkarpackie w Krośnie).
 Gospodarze, w trakcie spotkania zaproponowali także gościom „ucztę kryzysową”. Poczęstowano ich wyrobem cukierniczym lat osiemdziesiątych, produkowanym wówczas w domach, który nazywano blokiem, a zastępował on dzieciom czekoladę, będącą tamtym czasie towarem deficytowym i reglamentowanym.
 Na zakończenie p. Maria Blicharczyk podziękowała p. Stanisławowi za żywą, z serca płynącą lekcję historii, poświęcony prywatny czas i chęć spotkania z młodzieżą.
 Organizatorzy dziękują przybyłym gościom, dyrekcji, p. kierownik internatu, uczennicom A. Duszczyńskiej i P. Kamińskiej za uświetnienie spotkania pięknie wykonanymi utworami muzycznymi oraz p. M. Sroce i p. J. Półchłopek i uczniom Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych za przygotowanie poczęstunku.

Nauczyciele bibliotekarze i Klub Historyczny im. AK