ZS w Iwoniczu
zs@iwonicz.pl, 13 4351811

foto1

Nasza szkoła - Twój wybór

foto1

Nowoczesne pracownie językowe

foto1

Pracownie technologii gastronomicznej i obsługi konsumenta

foto1

Nowoczesne warsztaty szkolne

foto1

Strzelnice: wirtualna i sportowa (śrutowa), hala i obiekty sportowe Orlik 2012, siłownia: plenerowa i kryta



Technika Zawodowe

technik: informatyk, mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, pojazdów samochodowych, żywienia i usług gastronomicznych,

Czytaj więcej

Liceum Ogólnokształcące

mundurowe o profilu bezpieczeństwo wewnętrzne; sportowe; komunikacyjno - multimedialne

Czytaj więcej

Branżowa Szkoła

mechanik pojazdów samochodowych; mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych; monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie

Czytaj więcej

Oferta dodatkowa

Bezpłatne: prawoo jazdy; pobyt w internacie; dojazd do szkoły. Praktyki i wycieczki zagraniczne: Interreg, Erasmus++, kursy ECDL, koła zaintersowań.

Czytaj więcej
Finansujemy koszty zakwaterowania w internacie uczniom klas pierwszych. Finansujemy również koszty dojazdu do szkoły uczniom klas pierwszych.
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 W dniach 18-20 października 2017 roku w internacie naszej szkoły odbyło się szkolenie zorganizowane przez Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie. Tematyka szkolenia dotyczyła strategii rozwoju turystyki kulinarnej i enoturystyki na przykładzie regionu Podkarpacia. W zajęciach tych uczestniczyli nauczyciele z różnych regionów Polski, w tym nauczyciele naszej szkoły: Krystyna Kubit i Joanna Półchłopek.

W ramach szkolenia uczestnicy kursu zwiedzili siedlisko Zakucie w Daliowej, gospodarstwo ekologiczne ,,Figa” w Mszanie specjalizujące się w produkcji serów kozich, gospodę ,,Pod Białą Górą”, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i karczmę ,,Jadło Karpackie”. Zachwyceni walorami turystycznymi i smakami regionalnych wyrobów uczestnicy kursu zapoznali się z prężnie rozwijającą się kulturą winiarską naszej okolicy.
 Roman Myśliwiec założyciel Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis oraz właściciel winnicy ,,Golesz” w Jaśle zapoznał uczestników szkolenia z techniką uprawy winorośli i produkcją wina w gospodarstwie winiarskim o profilu enoturystycznym.