ZS w Iwoniczu
zs@iwonicz.pl, 13 4351811
Finansujemy koszty zakwaterowania w internacie uczniom klas pierwszych. Finansujemy również koszty dojazdu do szkoły uczniom klas pierwszych.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

5 października 2017 r. w krośnieńskim Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza odbyła się konferencja "Życie z Życia - Przeszczep Podkarpacie 2017". Grupa naszych uczniów mogła wysłuchać wystąpień poruszających problematykę przeszczepu narządów i szpiku kostnego.

Zaproszeni goście podkreślali problem niewielkiej ilości potencjalnych dawców organów i szpiku kostnego. W naszym kraju jest niewielka liczba osób, które zgodziły się oddać organy. Natomiast województwo podkarpackie na tle całej Polski wypada najgorzej. Ponadto została przedstawiona cała procedura pobierania organów i szpiku kostnego. Dalej zostały podane przykłady leczenia różnych schorzeń za pomocą właśnie przeszczepów.

Zostały wygłoszone następujące prelekcje:

  • Przeszczepianie narządów w Polsce i perspektywy rozwoju - prof. dr n. med. Andrzej Chmura - Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacji WUM, Szpital Dzieciątka Jezus, Warszawa
  • Śmierć mózgowa wskazaniem do pobrania narządów - dr Marta Jezierska - Scanmed Szpital Św. Rafała, Kraków
  • Stanowisko Kościoła Katolickiego w sprawie przeszczepiania narządów i szpiku kostnego - ks. dr Andrzej Chmura
  • Dlaczego wykonujemy przeszczepy szpiku kostnego? - dr n. med. Dorota Hawrylecka, Oddział Hematologii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie im. ks. B. Markiewicza
  • Życie po przeszczepieniu narządów - mgr Krystyna Murdzek, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportu

W czasie trwania konferencji, przed głównym wejściem był podstawiony "Mobilny punkt poboru krwi", gdzie spora liczba młodych osób oddawała krew i zgłaszała chęć zostania potencjalnym dawcą szpiku kostnego. Oczywiście i uczniowie Naszej Szkoły również przyłączyli się do akcji. Byli i tacy, którzy wahali się do samego końca, w obawie przed "grubą igłą", ale udało im się przezwyciężyć strach.

Galeria zdjęć