ZS w Iwoniczu
zs@iwonicz.pl, 13 4351811
Finansujemy koszty zakwaterowania w internacie uczniom klas pierwszych. Finansujemy również koszty dojazdu do szkoły uczniom klas pierwszych.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W sobotę 3.09.2016 r. po raz piąty odbyło się Narodowe Czytanie, tym razem „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół w Iwoniczu, tj. kl. I LO, I TŻ, I TMR/TPS oraz I ZSZ włączyli się w tę ogólnopolską akcję. W bibliotece szkolnej /w poniedziałek/ fragmenty powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza czytali nauczyciele i uczniowie.

Inaugurując Narodowe Czytanie prezydent Andrzej Duda z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą przeczytali w Ogrodzie Saskim dwa wybrane przez siebie fragmenty powieści. Prezydent powiedział, że "Quo Vadis", to "piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić". Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Akcja ogólnopolskiego czytania została zainicjowana w 2012 roku przez poprzedniego prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku, 5 września, prezydent i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki”.

Obecny rok jest również Rokiem Henryka Sienkiewicza, ustanowionym na mocy uchwały Sejmu. Lekturę "Quo vadis" wybrano w internetowym głosowaniu. Książkę czytano w ponad 2 tys. miejsc w Polsce i za granicą.