ZS w Iwoniczu
zs@iwonicz.pl, 13 4351811
Finansujemy koszty zakwaterowania w internacie uczniom klas pierwszych. Finansujemy również koszty dojazdu do szkoły uczniom klas pierwszych.

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

„Przyjechaliście tutaj nie z nakazu, ani z niczyjego rozkazu, ale przywiodła was miłość Ojczyzny. Jesteście tu ku chwale Ojczyzny.” Tak przywitał uczestników Zlotu Klas Mundurowych, w czasie Targów Pro Defense Ostróda 2-5. 06. 2016 Minister Obrony Narodowej RP Antoni Macierewicz. W tym miejscu nie zabrakło także przedstawicieli naszej społeczności. W zlocie uczestniczyli uczniowie klas I i II LO wraz z p. Agnieszką Gościńską i p. Pawłem Kowalskim.

Ostróda przywitała nas burzą i porywistym wiatrem. W strugach deszczu, wśród fruwających rurek, linek i śledzi, ratowaliśmy namioty, które miały nam służyć za nocleg w najbliższych dniach. Szkoły, którym się to nie udało, musiały później spać na mokrych kocach i materacach. Od razu też zderzyliśmy sie z twardą koszarową rzeczywistością, przydziałem do batalionu i kompanii, musztrą w deszczu na placu apelowym i instruktażem bezpieczeństwa.

W drugim dniu po wczesnej pobudce uczestniczyliśmy w przeglądzie klas mundurowych, którego dokonał minister obrony narodowej. Szef MON zapewnił, że od września, kiedy ruszy nabór do struktur Obrony Terytorialnej, ważną częścią tych oddziałów będą uczniowie klas mundurowych i członkowie organizacji proobronnych. Zapewnił także, że planuje wsparcie finansowe dla tych klas i organizacji. Naszą szkołę wyróżniono darmowym umundurowaniem i obozem szkoleniowym. Nagrodę tę zawdzięczamy zaangażowaniu i postawie uczniów klasy I i II LO, docenionych przez dowódców, pracujących na zlocie. Następnie udaliśmy się na Targi Pro Defense , gdzie w Arenie Expo Mazury mogliśmy zobaczyć m.in. czołgi Leopardy, PT91 Twardy polskiej produkcji oraz Rosomaki - polskie wozy bojowe. Na stoiskach prezentowały się również firmy, które oferują np. samopodgrzewające się dania, specjalistyczne pojazdy terenowe, nowoczesne lunety strzeleckie czy drony bojowe. Po południu podziwialiśmy pokaz dynamiczny jednostki specjalnej Formoza, która prowadzi działania we wszystkich warunkach środowiskowych i klimatycznych, na lądzie, w wodzie i powietrzu. Pokaz dotyczył uwolnienia zakładnika z rąk terrorystów przy wsparciu ogniowym śmigłowca MI-17. Następnie grupa ratownicza Marynarki Wojennej RP zaprezentowała doskonałe umiejętności udzielania pomocy rozbitkom przy udziale łodzi ratowniczej 6200. Z brzegu jeziora udaliśmy się ponownie do gmachu Expo Areny, aby uczestniczyć w Kongresie Organizacji Proobronnych Państw Członkowskich NATO, gdzie dzielono się doświadczeniami w tworzeniu nowego rodzaju wojsk skutecznych w walkach w czasie wojny hybrydowej, którymi będą oddziały Obrony Terytorialnej. Pełen wrażeń dzień zakończyliśmy spotkaniem z weteranami wojny w Iraku i pokazem filmu „Karbala” w kinie plenerowym.

Dzień trzeci miał formę szkolenia na pobliskim poligonie. Zajęcia z bronią w ręku pod czujnym okiem żołnierzy z jednostki Grom, tor przeszkód, udzielanie pierwszej pomocy rannemu koledze, wynoszenie rannego pod ostrzałem z pola walki, udzielanie sobie samemu pomocy jako osobie rannej (zakładanie opaski uciskowej), ćwiczenie sprytu, spostrzegawczości, a przede wszystkim wytrwałości w upale i w pełnym umundurowaniu, pokazały, że nasi uczniowie dali radę, choć nie było lekko. Na koniec dnia zaproponowano nam spotkanie z komandosami jednostki specjalnej w Lublińcu oraz film „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”.

Dzień trzeci to już ostatni apel poranny, sprzątanie i pożegnanie z naszym dowódcą p. sierżantem Tomaszem Szypkowskim, który udzielał nam pomocy i wsparcia, a przede wszystkim chwalił młodzież za dyscyplinę, zaangażowanie i posłuszeństwo.

Jak się okazało te cztery dni pobytu w trudnych warunkach wojskowych to doskonała okazja, aby nie tylko poznać fach żołnierski, spróbować pokonać swoje słabości, ale przede wszystkim wspaniała przygoda i możliwość poznania elity polskiej armii, członków Gromu, komandosów, weteranów misji zagranicznych. Niech żałują ci, co nie chcieli z nami pojechać. Za rok kolejny wyjazd i mamy nadzieję, że nie trzeba będzie nikogo namawiać. Zapraszamy do obejrzenia filmu i galerii zdjęć.

A. Gościńska i P. Kowalski