ZS w Iwoniczu
zs@iwonicz.pl, 13 4351811
Finansujemy koszty zakwaterowania w internacie uczniom klas pierwszych. Finansujemy również koszty dojazdu do szkoły uczniom klas pierwszych.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
image01 

 W dniach od 08.04.-10.04.2016 r. sześcioro naszych uczniów z Liceum Ogólnokształcącego o profilu sportowo-mundurowym brało udział w Finale Ogólnopolskim Turnieju Klas Mundurowych. Zawody te odbył się w Ostródzie oraz na terenie jednostki wojskowej i poligonu w Morągu.

Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Maciej Pelc i Mateusz Ziajor (KL.I.LO), Barbara Szumańska i Mateusz Wokurka (KL.II.LO) oraz Kinga Szajna i Hubert Zaniewicz (KL.III.LO).
 W zawodach łącznie brało udział 75 najlepszych par (zawodnicy startowali w parach) z całej Polski, które zostały wyłonione na turniejach eliminacyjnych w Krakowie i we Włocławku. 
 Całe zawody składały się z dwóch części: z testu wiedzy teoretycznej: o wojsku, policji, straży pożarnej oraz pomocy przedmedycznej, a druga część złożona była z konkurencji typowo sprawnościowych: przeprawa na komandosa (konkurencja ta była prawdziwym sprawdzianem dla naszych mundurowców - na obiekcie amfiteatru w Ostródzie rozwinięto liny, gdzie każdy z uczestników miał do pokonania wyznaczony odcinek na linie zawieszonej pod kopułą amfiteatru), wilczy szaniec (rywalizacja polegała na rozszyfrowaniu kodu ukrytego na trasie marszobiegu w jak najkrótszym czasie, a cała konkurencja rozgrywana była w godzinach nocnych na ulicach miasta i zakończyła się o godz. 1.30 ), ośrodek sprawności fizycznej ( wojskowy tor przeszkód, popularnie w wojsku zwany ”małpim gajem), bieg rzeźnika (50 metrów prostej po piasku i podbieg na stromą skarpę. Uczestnicy turnieju wbiegali na szczyt skarpy, a zespół, który przybiegł jako ostatni odpadał z rywalizacji. Pozostali znowu biegli i tak do ostatniego zawodnika. Wielki podziw dla najwytrwalszych, bo konkurencja trwała 2,5 godziny, więc kondycję trzeba było mieć nieziemską.), przeprawa wodna (która polegała na tym, aby z plaży zwodować ponton, przepłynąć do pomostu i wrócić na plażę z pontonem, który należało wyjąć z wody, a samemu dobiec do wyznaczonego miejsca na plaż), tylko dla orłów (konkurencja, która wymagająca nie tylko sprawności fizycznej, ale i przezwyciężenia lęku wysokości). 
Zawodnicy musieli wykazać się również umiejętnościami praktycznymi z zakresu straży pożarnej – rozwinięcie gaśnicze(każda z drużyn musiała pokonać tor przeszkód ppoż- zadaniem było podłączenie węży do pompy, rozwinięcie węży i podłączenie prądownicy oraz przejście przez ścianę), a także zaprezentować wiedzę i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
 Po ukończeniu wszystkich konkurencji najwyżej z naszych reprezentantów w klasyfikacji generalnej uplasowała się para Maciej Pelc i Mateusz Ziajor, którzy na 75 startujących par ulokowali się w pierwszej 30 zajmując 26 miejsce. Duże słowa uznania należą się parze: Barbara Szumańska - Mateusz Wokurka, która w teście wiedzy teoretycznej zajęła 8 miejsce uzyskując 68 punktów na 78 możliwych. 
 Wszystkim naszym reprezentantom serdecznie gratulujemy osiągniętych miejsc i uzyskanych wyników, tym bardziej, że turniej wymagał ponadprzeciętnych umiejętności fizycznych, oraz bardzo rozległej wiedzy teoretycznej z zakresu służb mundurowych.