ZS w Iwoniczu
zs@iwonicz.pl, 13 4351811
Finansujemy koszty zakwaterowania w internacie uczniom klas pierwszych. Finansujemy również koszty dojazdu do szkoły uczniom klas pierwszych.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
image10 

 Już po raz 6-ty, dzięki wsparciu funduszy europejskich oraz programu Erasmus+, młodzież Zespołu Szkół w Iwoniczu odbyła kolejną podróż po Europie. Tym razem była to Kreta – urokliwa wyspa w Grecji. W dniach 11–15.04.2016 cztery uczennice Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod opieką nauczycielek – p. Katarzyny Marosz – Majewskiej oraz p. Bożeny Zajdel, realizowały zadania wynikające z założeń projektu „Youropeans on the move – migrants between integration and tradition.

 Czas spędzony na Krecie to nie tylko praca nad projektem, ale także możliwość poznania kultury i historii najstarszych cywilizacji europejskich. Uczennice zwiedziły Muzeum Archeologiczne w Heraklionie, obejrzały ruiny pałacu króla Minosa w Knossos. W tradycyjnej kreteńskiej wiosce Thrapsano dziewczęta wzięły udział w warsztatach lepienia z gliny. Kolejnym przystankiem na mapie Krety było zwiedzanie CretAquarium – jednego z największych i najnowocześniejszych miejsc gromadzących florę i faunę Morza Śródziemnego. Wyjazd do Eloundy zaowocował wycieczką statkiem na wyspę Spinalonga, która była kiedyś kolonią trędowatych, a obecnie jest nominowana do Światowej Listy Dziedzictwa UNESCO. Kolejnego dnia, w otoczeniu pięknej roślinności i gorącego słońca, uczennice zwiedzały Arolithos – rekonstrukcję kreteńskiej wioski położonej na górskim stoku. Tutaj piekły tradycyjny chleb, tkały na krosnach oraz wykonywały tradycyjną biżuterię.
 Przez cały okres pobytu na Krecie towarzyszyła nam upalna i słoneczna aura, ogromna serdeczność i gościnność Greków oraz wszechobecny śpiew i taniec.