ZS w Iwoniczu
zs@iwonicz.pl, 13 4351811
Finansujemy koszty zakwaterowania w internacie uczniom klas pierwszych. Finansujemy również koszty dojazdu do szkoły uczniom klas pierwszych.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
image27

 Od 2011r. 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, żołnierzy którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni lecz walczyli dalej o w pełni wolną i niepodległą Polskę. Z tej okazji 1 marca 2016r. w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego w Warszawie odbyła się wyjątkowa lekcja historii, na którą zaproszono młodzież z 5 szkół noszących imię rotmistrza Witolda Pileckiego.

 Wśród zaproszonych była także 18- osobowa grupa naszej szkoły. Z wizytą do Pałacu Prezydenckiego udali się przedstawiciele klas I, II i III liceum ogólnokształcącego oraz członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, którym towarzyszyli: pan dyrektor Leszek Zajdel, pani wicedyrektor Jolanta Bajgier oraz panie Agnieszka Gościńska i Elżbieta Zajdel.
 W tej niezwykłej lekcji wziął udział gospodarz Pałacu Pan Prezydent Andrzej Duda, a także córka bohaterskiego rotmistrza pani Zofia Pilecka- Optułowicz i pan gen. Jan Podhorski ps. Zygzak, żołnierzem NSZ.
 Spotkanie prowadził minister Wojciech Kolarski, a lekcję historii wygłosił Arkadiusz Gołębiewski - operator, reżyser, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Filmów Dokumentalnych NNW „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, autor projektu edukacyjnego „Nakręć dziadka komórką”. Pan Gołębiewski przypomniał kim są „Wyklęci”, jak wydobywa się ich z zapomnienia i jak ich postawy wpływają na postawy rówieśników licealistów goszczących u Prezydenta. Arkadiusz Gołębiewski przez lata spotykał się i dokumentował spotkania z bohaterami komunistycznego podziemia, a także z rodzinami tych, którzy zostali zamordowani. O tych spotkaniach opowiadał i zachęcał młodzież, aby szukali bohaterów, często zapomnianych, w swoich rodzinach, wśród krewnych, znajomych, aby przeglądali rodzinne pamiątki, stare zdjęcia. Zachęcał, aby zapisywali wspomnienia na wszelkie możliwe dzisiaj sposoby, aby włączali się w projekt „Nakręć dziadka komórką”.

djembed

  Nie zabrakło także słów Pana Prezydenta skierowanych do młodzieży, który powiedział m.in.: „Bardzo się cieszę, że jesteście tutaj. Patrzę na was, wspominam swoje dzieciństwo i młodość i musze przyznać, że wam zazdroszczę. Zazdroszczę wam, że chodzicie do szkół imienia rotmistrza Witolda Pileckiego, że to, co przez wiele lat mojego dzieciństwa i wczesnej młodości było głęboko skrywane, zadeptywane, zakłamywane, a dzisiaj można o tym głośno mówić. I dzisiaj trzeba o tym głośno mówić”.  

 Po skończonym spotkaniu na zaproszonych gości czekał poczęstunek w pałacowym Ogrodzie Zimowym. Był czas na odpoczynek, chwilę refleksji i miłe rozmowy, szczególnie ja ta z panią Zofią Pilecką – Optułowicz.
 Na zakończenie młodzież miała także możliwość zwiedzenia pałacu, poznania jego historii i odwiedzenia Sali Obrazowej, Sali Chorągwianej, Kaplicy, czy Sali Białej, w której Prezydent przyjmuje głowy państw i szefów rządów innych krajów.
Zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego i uczestnictwo w niezwykłej lekcji historii, która była jednym z punktów centralnych obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych w Pałacu Prezydenckim, to wielkie wyróżnienie i zaszczyt dla całej społeczności Zespołu Szkół w Iwoniczu, która od 30 września 2010r. należy do rodziny szkół, której patronuje wyklęty - niezłomny rotmistrz Witold Pilecki.